Producenci

Formy płatności:

 

Kalibracja

Co to jest Kalibracja?

Często pojawia się pytanie o wymiar kupowanych płytek ceramicznych, np. gresu.

Dlaczego płyta, która w katalogu opisana jest jako rozmiar 60/60, ma w istocie rozmiar np. 59,6/59,6 ?

To właśnie ze względu na kalibrację.

Każda płyta podczas procesu wypalania zmienia swoją rozmiary – kurczy się. Po wypaleniu, płyty są segregowane  i  przypisane do odpowiedniej partii płyt o tym samym kalibrze. Kaliber płytki mówi nam o rzeczywistym wymiarze płyty. I tak na przykład, jeśli płyta ma kaliber „9” , to możemy być pewni, że rozmiar jest mniejszy od wymiaru nominalnego, czyli tego podanego w katalogu.

Kalibracja to bardzo ważny parametr, który glazurnik musi zweryfikować przed rozpoczęciem układania płyt. Na paczce zawsze można znaleźć informację o kalibrze. Jest oznaczana cyfrą.

Sprawdzenie jednolitości kalibru jest szczególnie istotne gdy łączymy ze sobą różne kolory płyt lub układam płyty w szachownice.

Najlepsi producenci stosują zabieg REKTYFIKACJI, który polega na mechanicznym docięciu wszystkich płyt do jednego rozmiaru. Wtedy mamy gwarancję, że płytę rektyfikowaną zawsze połączymy z inną od tego samego producenta, niezależnie od tego z jakiej jest partii. Dodatkowym atutem takich płyt jest fakt, że krawędzie są docięte pod kątem 90-ciu stopni dzięki czemu fuga pomiędzy płytami wydaje się optycznie mniejsza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
sklep.miradalfa.pl - płytki ceramiczne, gresy, wyposażenie łazienek, meble łazienkowe, akcesoria łazienkowe, baterie łazienkowe, armatura
Sklep internetowy Shoper.pl